BSFA Awards Stage 2

The BSFA Awards are awarded each year to the best Novel, Short fiction, Artwork and work of Non-Fiction as voted for by the members of the British Science Fiction Association.

The process for choosing the 2018 award winners is underway! We are currently in the second (shortlisting) stage. To vote in stage 2, visit this link: https://tinyurl.com/BSFA2018shortlisting

This year’s nomination lists are extensive. Please see the end of this page for complete lists of nominees. Where a work (or an excerpt) is available online, we have provided a link. If you are a publisher or author and wish to make a work or an excerpt available, please contact awards@bsfa.co.uk and we will be happy to add a link.


Who can shortlist?

 You may vote to shortlist a work if YOU:

  • Are a member of the BSFA

AND

  • Send or give your shortlisting votes to the Awards Administrator to arrive by the 31st January of each year. See here for further details.

How to shortlist.

  • You may vote for up to 4 works in each category.
  • Votes can be submitted using this form: https://tinyurl.com/BSFA2018shortlisting
  • or emailed to the Awards Administrator via awards@bsfa.co.uk.
  • A minimum of three nominations will be required for a work to be
    included on the ballot; if there are fewer than three works achieving
    this level of support, the category will not be awarded.
  • Please do not vote for your own work.

 

Best Novel nominees:

  • Rachel Armstrong – Origamy (NewCon Press)
  • Andrew Bannister – Stone Clock (Bantam Press)
  • RJ Barker – Blood of Assassins (Orbit)
  • EM Brown – Buying Time (Solaris)
  • Pierce Brown – Iron Gold (Hodder & Stoughton)
  • Becky Chambers – Record of a Spaceborn Few (Hodder & Stoughton)
  • Andrew Crumey – The Great Chain Of Unbeing (Dedalus)
  • Juno Dawson – Doctor Who: The Good Doctor (BBC Books)
  • Aliette de Bodard – In the Vanishers’ Palace (JABberwocky Literary Agency)
  • Dominic Dulley – Shattermoon (Jo Fletcher Books)
  • Berit Ellingsen – Now We Can See the Moon (Snuggly Books)
  • Rachel Fellman – The Breath of the Sun (Aqueduct Press)
  • Daniel Godfrey – The Synapse Sequence (Titan Books)
  • Sam Hawke – City of Lies (Bantam Press)
  • Dave Hutchinson – Europe at Dawn (Solaris)
  • Simon Ings – The Smoke (Gollancz)
  • T Kingfisher – The Wonder Engine (Argyll Productions)
  • Mary Robinette Kowal – The Calculating Stars (Tor Books)
  • RF Kuang – The Poppy War (HarperVoyager)
  • Derek Künsken – The Quantum Magician (Solaris)
  • Rich Larson – Annex (Orbit)
  • Yoon Ha Lee – Revenant Gun (Solaris)
  • Roger Levy – The Rig (Titan Books)
  • Ling Ma – Severance (Text Publishing Company)
  • Ed McDonald – Ravencry (Gollancz)
  • Sam J Miller – Blackfish City (Orbit)
  • Patrick Ness – And the Ocean Was Our Sky (Walker)
  • Emma Newman – Before Mars (Ace Books)
  • Naomi Novik – Spinning Silver (Macmillan)
  • Malka Older – State Tectonics (Tor.com)
  • Gareth L Powell – Embers of War (Titan Books)
  • Christopher Priest – An American Story (Gollancz)
  • Elizabeth Priest – Concrete Faery (Luna Press)
  • Alastair Reynolds – Elysium Fire (Gollancz)
  • Adam Roberts – By the Pricking of Her Thumb (Gollancz)
  • Audrey Schulman – Theory of Bastards (Europa Editions)
  • James Smythe – I Still Dream (The Borough Press)
  • Anna Stephens – Darksoul (HarperVoyager)
  • Tasha Suri – Empire of Sand (Orbit)
  • EJ Swift – Paris Adrift (Solaris)
  • Tade Thompson – Rosewater (Orbit; first UK publication 2018)
  • Stuart Turton – The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle (Raven Books)
  • Peter Watts – The Freeze-Frame Revolution (Tachyon Publications)
  • Aliya Whiteley – The Loosening Skin (Unsung Stories)
  • Jen Williams – The Bitter Twins (Headline)

Best Shorter Fiction nominees:

  • Nina Allan – The Gift of Angels: an introduction (Clarkesworld) – https://bit.ly/2CS47bX
  • GV Anderson – Crook’s Landing, by Scaffold (Nightmare #71) – https://bit.ly/2RxFTvR
  • GV Anderson – Waterbirds (Lightspeed #98) – https://bit.ly/2FcHTUG
  • Brooke Bolander – The Only Harmless Great Thing (Tor.com)
  • Beth Cato – The Library is Open (Daily Science Fiction) – https://bit.ly/2QqbOtK
  • Vajra Chandrasekera – When Leopard’s-Bane Came to the Door of Third Heaven (Liminal Stories #5) – https://bit.ly/2CRADej
  • Tina Connolly – The Last Banquet of Temporal Confections (Tor.com) – https://bit.ly/2LGjdqh
  • Aliette de Bodard – A Slow Unfurling of Truth (Shoreline of Infinity #11)
  • Aliette de Bodard – The Tea Master and the Detective (JABberwocky Literary Agency)
  • Malcolm Devlin – The Purpose of the Dodo is to be Extinct (Interzone #275)
  • Dilman Dila – Safari Nyota: A Prologue (AfroSFv3, ed. Ivor W Hartmann, StoryTime)
  • Hal Duncan – The Land of Somewhere Safe (NewCon Press)
  • Stephen Embleton – Journal of a DNA Pirate (AfroSFv3, ed. Ivor W Hartmann, StoryTime)
  • Alix E Harrow – A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies (Apex Magazine) – https://bit.ly/2QtcpL0
  • Rita Indiana – Tentacle (And Other Stories)
  • Allison Jamieson-Lucy – Sequestration; Vitrification (Strange Horizons) – https://bit.ly/2TAEOB3
  • Rich Larson – Meat And Salt And Sparks (Tor.com) – https://bit.ly/2CT90BG
  • Tim Major – Throw Caution (Interzone #276)
  • Nick Mamatas – A Night Out at a Nice Place (Apex Magazine) – https://bit.ly/2RfC4wh
  • Biram Mboob – The Luminal Frontier (AfroSFv3, ed. Ivor W Hartmann, StoryTime)
  • Ian McDonald – Time Was (Tor.com)
  • Samantha Mills – Strange Waters (Strange Horizons) – https://bit.ly/2SMZup3
  • Ian Muneshwar – Salt Lines (Strange Horizons) – https://bit.ly/2Fd4XBR
  • Daniel Mallory Ortberg – The Daughter Cells (The Merry Spinster, St Martin’s Press)
  • Erin Roberts – The Grays of Cestus V (Asimov’s Sept/Oct 2018)
  • A. Merc Rustad and Ada Hoffmann – I Sing Against the Silent Sun (Lightspeed #97) – https://bit.ly/2NiXEtX
  • Gabriela Santiago – Tamales in Space, and Other Phrases For the Beginning Speaker (Strange Horizons) – https://bit.ly/2xulA6I
  • Gavin Schmidt – Under the Sun (Motherboard) – https://bit.ly/2vgXmPn
  • Vandana Singh – Requiem (Ambiguity Machines, Small Beer Press)
  • Anna Stephens – Flesh and Coin (Art of War, ed. Petros Triantafyllou, CreateSpace Independent Publishing Platform)
  • Adrian Tchaikovsky – The Expert System’s Brother (Tor.com)
  • Natalia Theodoridou – Birnam Platoon (Interzone #278)
  • Natalia Theodoridou – The Names of Women (Strange Horizons) – https://bit.ly/2KdcZLE
  • Tade Thompson – Kaseem’s Way (Creatures: The Legacy of Frankenstein, ed. David Thomas Moore, Abaddon)
  • Tade Thompson – Yard Dog (Fiyah #7)
  • Lavie Tidhar – Talking to Ghosts at the Edge of the World (Infinity’s End, ed. Jonathan Strahan, Solaris)
  • Martha Wells – Exit Strategy (Tor.com) – https://bit.ly/2RuVnAZ (excerpt)
  • Aliya Whiteley – Territory: Blank (Interzone #277)
  • Fran Wilde – Ruby, Singing (Beneath Ceaseless Skies #261) – https://bit.ly/2Rd6tLx
  • Liz Williams – Phosphorus (NewCon Press)
  • Marian Womack – Kingfisher (Lost Objects, Luna Press)
  • JY Yang – The Descent of Monsters (Tor.com) – https://bit.ly/2SGr07K (excerpt)
  • Isabel Yap – Asphalt, River, Mother, Child (Strange Horizons) – https://bit.ly/2GWG3c1
  • Cristy Zinn – The Girl Who Stared at Mars (AfroSFv3, ed. Ivor W Hartmann, StoryTime)

Best Non-Fiction nominees:

  • Nina Allan – Time Pieces column 2018 articles (Interzone)
  • Claudie Arseneault – Constructing a Kinder Future (Strange Horizons)
  • Mike Ashley – Introduction to Moonrise: The Golden Age of Lunar Adventures (British Library Publishing)
  • Ruth EJ Booth – Noise and Sparks column 2018 articles (Shoreline of Infinity)
  • Liz Bourke – Sleeps With Monsters column 2018 articles (Tor.com) – http://bit.ly/2lBE3rQ
  • Vajra Chandrasekera – Rupture & Complicity: The 2018 Arthur C. Clarke Award Shortlist (Strange Horizons) – https://bit.ly/2QvN8Qz
  • Will Davies (ed.) – Economic Science Fictions (Goldsmiths Press)
  • Aliette de Bodard – On motherhood and erasure: people-shaped holes, hollow characters and the illusion of impossible adventures (Intellectus Speculativus blog) – https://bit.ly/2FeeyZc
  • Andy Hedgecock – Future Interrupted column 2018 articles (Interzone)
  • Erin Horáková – Erin Groans: A Gormenvast Review of Every Adaptation of Mervyn Peake’s Titus Books (Strange Horizons) – https://bit.ly/2zyiZcN
  • Nick Hubble, Esther MacCallum-Stewart and Joseph Norman (eds) – The Science Fiction of Iain M. Banks (Gylphi)
  • Polina Levontin – Scientists in Nigerian Science Fiction (in The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, Luna Press)
  • Robert S Malan – Portrayals of South Africans in Popular Entertainment: Bad Accented Baddies, Prawns and Black Panther (in The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, Luna Press)
  • Laura Miller – Ursula K. Le Guin and the Three Obstacles (Slate) – https://bit.ly/2QtoLTx
  • Adam Roberts – Publishing the Science Fiction Canon: The Case of Scientific Romance (Cambridge University Press) – https://bit.ly/2GYQbBd

Best Artwork nominees: